1. 9. 2015

If I Stay | Gayle Forman


Ahojte! Konečne už snáď bude koniec týchto hrozne teplých dní. Už mi chýba dážď. Tak veľmi mi chýba. Dva mesiace som nevidela ani len kvapku. Dobre, kvapky som videla, ale ten desať sekundový dážď nepovažujem za skutočný lejak. Taký pri ktorom máte chuť neprestajne pozerať z okna, pri ktorom si pomyslíte, že je čas zavítať na tumblr, alebo taký pri ktorom chcete aby vás v ňom niekto bozkával... Takéto počasie zbožňujem odkedy som mala asi desať rokov. Bola jeseň - pršalo a šli sme asi na nákup, nepamätám sa presne. Na konci našej ulici kráčali dvaja ľudia. Chlapec a dievča. Držali sa za ruky a potom sa pobozkali. Dievča nakoniec chlapcovi vyčarovalo nejaký účes z mokrých vlasov. Smiali sa a boli tak šťastní...Viem, že to bol ten moment kedy som chcela byť milovaná. :)  

Ale nie o tomto bude dnešný post. Dnes sa s vami chcem podeliť o recenziu na knižku If I Stay od Gayle Forman. 

O čom je kniha? 
Talentovaná violončelistka Mia má sedemnásť rokov a vlastne všetko, po čom jej srdce piští - trochu otravnú, ale milujúcu rodinu, priateľa rockera Adama, bezstarostný život. Keď ju prijmú na prestížnu umeleckú školu na opačnom konci krajiny, čaká ju prvé vážne rozhodnutie - láska a rodina, alebo vytúžené štúdium hudby?
V jedno februárové ráno je odrazu všetko inak. Na rodinnom výlete s rodičmi a bratom na okamih spokojná zavrie oči, a keď ich otvorí, ocitne sa v priekope pri ceste. Na jej okraji vidí havarované auto a mŕtvych rodičov, počuje Beethovenovu sonátu. Krátko nato zbadá ďalšie telo. S úžasom zistí, že hľadí sama na seba, a nevyhnutne si musí položiť otázku: Som mŕtva?
Ešte včera mala veľa možností, ako sa jej život mohol uberať ďalej. Nič z toho už neplatí a Mia stojí pred novou, oveľa osudovejšou otázkou: Zostanem?
Sú tu členovia rodiny, oddaný Adam, super kamoška Kim, hudba. Ale aj jej dochrámané telo a duša s oveľa početnejšími ranami. 
V tomto divadle je režisérkou ona. Čo na knihu vravím ja?
Som ten typ človeka, ktorý si najprv prečíta knihu a pozrie film. Pri tomto to však bolo naopak. K filmu som sa dostala bez toho, aby som vedela, že je natočený podľa knihy. Zaujal ma natoľko, že som potom googlila o filme viac. Či bude aj dvojka a tak. A zistila som, že je to podľa knihy a je aj kniha číslo dva. No okej. Poďme si tu knižku kúpiť...
Pred kúpou knihy som sa snažila vyvarovať akýmkoľvek recenziám, pretože keď už som spravila tú osudovú chybu a videla najprv film ako si prečítala knihu, nechcela som mať ďalšie spoilery. Nuž, po prečítaní knihy som si ich asi aj mala prečítať. Poviem vám vo filme je skoro všetko. Dokonca, mám pocit, že film je lepší ako kniha, čo nevyslovujem často. Čakala som od tejto knižky oveľa viac, vzhľadom k tomu, že väčšinou sa tak dobre do filmu netrafia (viď v porovnaní kniha-film: Harry Potter, Twilight sága, a pod.)
Ale dosť bolo porovnávania.
Keby som nevidela film, kniha by mi prišla rozhodne zaujímavejšia. No i tak ma istým spôsobom zaujala.
Svoj príbeh rozpráva Mia, dievča, ktoré sa ocitlo medzi nebom a zemou a má sa rozhodnúť či zostať alebo odísť. Kniha je písaná z jej pohľadu a opisuje celých 24h po nehode. Pomedzi to Mia rozpráva o veciach, ktoré sa jej stali v živote. O jej osudovej láske Adamovi, ako sa spoznala so svojou najlepšou priateľkou, ako bola v tábore a podobne.
Čo ma však na knihe hnevalo, bolo aj to, že v tomto vydaní knihy od YOLI bolo veľa chýb. Teda len také banálne ako chýbajúce bodky, zamieňanie písmen i-a. Niekedy si to tiež všímam aj u iných kníh, no tu som ich postrehla viac. Ale to je vec, ktorá irituje asi len mňa.

Zhrnutie:
Možno o pár rokov si knihu prečítam znova. Keď zabudnem na film. Pretože pozerať v krátkom časovom rozpätí aj film a čítať aj knihu, keď film je vážne dobre spracovaný, nie je dobré, lebo jedno z toho budete súdiť. Tak ako ja súdim teraz knihu. Ale pokiaľ neradi čítate, film je super. :) 

Páčila sa vám kniha? Videli ste film? Čo na to hovoríte? :)

_______________________________________________________
Sledujte ma aj na: 
Facebooku  |  Instagrame  |  Tumblr  |  Bloglovin  |  G+
Ak máš nejaké otázky, opýtaj sa ma (môžeš aj anonymne):
ask.fm/danycuks
alebo email
danycuks@gmail.com

11 komentárov:

 1. Ja som sa ku knihe dostala ešte pred 4 rokmi, keď film bol ešte v plienkach a páčila sa mi. Film ma však tiež dostal, perfektné výkony od super hercov! :) Akurát som dočítala dvojku... prvá polovica bola taká...dosť som sa v nej strácala ale druhá bola pecková!!!
  Inak, to ako si písala o tom páriku v daždi...skvelo napísané! Normálne som si to predstavila a potešilo ma to! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja keďže som sa dostala najprv k filmu sa mi veľmi páčil, ale v knihe mi chýbalo viac takých emócií opísaných. Neviem taká rýchlovečka to bola. :)
   A Ďakujem! :)

   Odstrániť
 2. ja som videla teda iba ten film a nejako nemám za potreby si prečítať tú knižku :)) film bol pekný, ale žeby to bol nejaký wau a idem si ho pozrieť znova to asi nie :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mojej sestre sa tiež veľmi nepáčil ale mňa oslovil! :) Pekná myšlienka :)

   Odstrániť
 3. Neviděla jsem bohužel film a nečetla ani knížku! Knížka je vždy emotivnější než film, slyšela jsem na něho velmi dobré recenze, takže teď já nemohu soudit, ale hraje tam talentovaná Chloe, tak věřím, že bude stát za to :)!

  voguetheresa.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Film bol podľa mňa super spracovanie filmu, čiže ak sa ti nechce čítať pusti si film :)

   Odstrániť
 4. Podle toho jak knížku popisuješ vypadá, že by mohla být fajn a ráda bych si ji přečetla. Film jsem zatím neviděla :)

  SweetElis

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Knihu jsem taky četla, ještě v předchozí-předfilmové verzi.. Přijde mi to, že když ji pojmenovali Jestli zůstanu, nemělo to takový odbyt. Natočil se film s jiným názvem, vydala kniha s jiným obalem a totožným názvem jako film a byl to téměř Bestseller :D
  Každopádně jsem viděla i film a neříkám, že je to propadák, obojí bylo dobré a pěkné, ale četla jsem a viděla mnohem lepší :)
  Měj se v lásce,
  Janet ( http://janetsonrisa.blogspot.com/ )

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Samozrejme film sa nezaradí do mojej obľúbenej top 10 naj filmov, ale bol to skvelý "oddycháček" :)

   Odstrániť
 6. Hoci ma neskutočne dlho lákalo pozrieť si film - hlavne po tom, čo všetci naň hovorili také dobré ohlasy - vydržala som až dovtedy, kým som si našla trochu času na prečítanie knihy. A asi som dobre spravila, keďže veľa ľudí hovorilo, že film sa im páčil viac ako predloha, no u mňa je to práve naopak. Kniha ma úplne pohltila, a keď som potom pozerala už len filmové spracovanie, bolo to presne to isté, len na plátne. Nehovorím, že to nebolo dobré, keďže je to určite jeden z najlepších príbehov, aké som doteraz čítala/videla, ale pri pozeraní ma už nič neprekvapilo, keďže som presne vedela, ako to skončí a pri točení nezabudli na nič dôležité, či nejako príliš nezmenili dej.
  A ak si nečítala pokračovanie, tak rozhodne odporúčam, keďže dvojka sa mne osobne páčila ešte viac ako jednotka. Je to trochu iné, no tiež úžasne napísané a neskutočne pútavé :)
  beelievin.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár a prajem krásny deň! :)

www.danycuks.com | Template by DanyČuks