30. 5. 2015

Čo si vyžaduje "práca" blogera?Ahojte! :)

Minulý rok bol mojím najúspešnejším článkom príspevok o tom, čo neznášam na iných blogoch. Čítalo ho doteraz (ak nerátam súťaže) najviac ľudí. A myslím, že takéto názorové články, ktoré môžu aj občas niekomu pomôcť, by som mala písať častejšie. Nevravím, že to, čo píšem je aj vždy pravda, nikomu nechcem brať jeho názor, ale čítam čoraz viac blogov a hejterských komentárov na ne, že som sa rozhodla prísť s niečím podobným ako som písala minulý rok. Hoci tam som to brala skôr ako takú malú pomoc pre niektoré z Vás aby ste sa vyvarovali chybičkám, ktoré skoro každý na začiatku blogovania robí. Tentoraz by som však chcela upriamiť pozornosť na to, čo všetko sa vyžaduje od takého blogera. Pretože niekedy to nie je len napísať článok a dostať produkt zdarma. 

1.) Veľa, veľa času
Samozrejme deň má len 24 hodín a obdivujem ľudí, ktorí tvoria obsah svojho blogu každý deň. To už sa dá nazvať prácou bez úvodzoviek, pretože príprava článkov si vyžaduje veľmi veľa hodín strávených na zadku. Ani ja sa neviem potrhať a neviem napísať článok za pár minút. A vlastne by som ani nechcela, pretože za pár minút zbúchaný článok nie je ani kvalitný a určite nebude ani obsahovo vyjadrovať to, čo autor v skutočnosti myslí a cíti. Verte či nie, každý si všimne, či je článok len tak narýchlo napísaný a na ktorom sa človek nadrel.
Veľa času zaberie aj samotné nafotenie fotiek. Len si to predstavte: kým naaranžujete to zátišie, ktoré plánujete dať na blog, kým spravíte pár snímok, pozriete si to vo foťáku/mobile, zistíte, že fotky nie sú zaostrené, alebo by ste najradšej všetko na tom zmenili - to zaberie minimálne hodinu. Ďalšia vec je úprava fotiek. Musíte poupravovať jas, sýtosť farieb, alebo aj vo Photoshope povymazovať nedostatky na fotkách. To zaberie (podľa počtu fotiek) rovnako pár hodín (prinajlepšom do hodiny ak je fotiek menej). Ďalej je nutné dať fotky na blog a tí, čo majú pomalší internet budú si pri nahrávaní fotiek tiež musieť určitý čas počkať. A to sú len fotky! A čo tí, čo fotia outfity? Vymyslieť outfit, nájsť niekoho kto Vás odfotí a potom zosynchronizovať s fotografom čas, vymyslieť miesto fotenia - to je aj niekoľko dní. A čo sa obsahu týka, tak niekedy to ide samo. Píšete a zaberie Vám to skutočne len pár minút. No napriek tým pár minútam to nedáte hneď na blog. Prečo? Chcete si byť istý, že to, čo dávate na blog aj niekoho poteší...

2.) Nejaké to našporené euro
Aj keď si každý myslí, že blogerom dávajú veľa veci zo spoluprác a preto nemusia míňať žiadne peniaze, ste na veľkom omyle. Áno blogeri mávajú spolupráce s firmami ale vždy je to niečo za niečo. Bloger si musí nájsť čas a všetko spojené s tým, čo som písala vyššie. A firma mu za to pošle svoj výrobok.
Pozn.: Vedeli ste však, že pre firmu je to lacné, pretože za uverejnenie svojho produktu v časopise by zaplatili 600-násobne (možno aj viac) len za reklamu na ich produkt a tým, že to dajú blogerovi, sa ich náklady zmenšili a aj napriek tomu sa to dostane k ľuďom? 
Ďalšia vec je, keď bloger začína, nedostane hneď len tak od nejakej firmy výrobok. Čo by potom z toho mala tá firma, keď jeho blog ešte nikto nesleduje?
Vybudovať si základňu pravidelných čitateľov nie je jednoduché. Musíte ich nejak zaujať. Ak ich nezaujmete, neprerazíte. 
  
3.) Zachovať si pravú tvár
Aj to patrí k práci blogera, pretože ak by bloger pri zvyšujúcom sa počte čitateľov zrazu spyšnel a svojich čitateľov by ignoroval, neprosperovalo by to. Verte mi. Nikto nemá rád hrdých ľudí, ktorí nekomunikujú s "obyčajnými smrteľníkmi".  

4.) Naučiť sa ignorovať hejterov
Ja som sa s týmito hejtermi nestretla, okrem komentáru, kde mi niekto napísal, že som strašná, ta diky. No niekedy dokážu byť iní ľudia veľmi nepríjemní. Ja som ešte nikdy nenapísala anonymný hejterský komentár! A verte, že ani nenapíšem. Občas mám pocit, akoby tie hejterské komentáre písali deti, ktoré zúfalo túžia po tom, aby boli bohaté a viedli úspešný blog. A áno, deti! Pretože neverím, jednoducho neverím, že by dospelá žena dokázala niekedy napísať niečo nenávistné a ak áno, gratulujem jej, hyene
Viete, tí ľudia, čo to komentujú niekedy nevidia, koľko úsilia človek vynaloží na tom článku a jediným debilným komentárov ich môžu pripraviť o silu písať ďalej.
Na druhej strane vyslovene neznášam ak niekto maže anonymné komentáre. Či už obsahujú konštruktívnu kritiku alebo nie. Hoci ak niekto zmaže komentár ktorý obsahuje konštruktívnu kritiku, tak to je horšie ako zmazať komentár, kde Vás niekto surovo uráža.
Čiže pri blogeroch sa vyžaduje aj vyrovnaná myseľ a pevné nervy s hejtermi!

5.) HTML skills
Ak bloger chce viesť úspešný blog, musí aj nejako ten blog vyzerať. A preto sa musí naučiť aj orientovať v HTML kódoch. Samozrejme na internete je toho kopec, čo Vám môže pomôcť pri vytváraní dizajnu na Váš blog. Ale aj to niečo zaberie. Konkrétne ja sa s každým dizajnom babrem aj dva dni. Ale zvyčajne ide o nejaké úplné maličkosti. No musím to dotiahnuť do detailov. A tiež mi trvalo, kým som sa s tým naučila pracovať a to dlho!

6.) Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom či tak nejako
Pokiaľ bloger chce preraziť aj do zahraničia, mal by všetky články prekladať minimálne do angličtiny. Ak však vie viac jazykov, treba využiť aj tie. Vtedy máte určite väčšiu šancu, že sa na Váš blog pozrú viacerí.
Skús čínštinu, to bude mať úspech! :D

7.) Ohrozovanie svojho zdravia
Tento bod ma napadol ako posledný, pretože som si uvedomila, že niekedy musí bloger vystaviť svoj život riziku. Nejdem tu teraz z neho robiť hrdinu, ale jednoducho takto to je. Pri toľkom testovaní kozmetiky sa môže neraz vyskytnúť nejaká alergická reakcia na určitú zložku výrobku, či už v podobe vyrážky alebo opuchu. Ohrozuje svoje zdravie pre Vás...

Napadlo mi toho aj trochu viac, ale keďže sedem je moje obľúbené číslo, rozhodla som sa skončiť pri ňom. Ak však máte aj vy nejaké tie nápady, čo sa vyžaduje od blogera, neváhajte to napísať do komentára :) 

Prajem Vám krásny a ničím nerušený deň. :)

_______________________________________________________
Sledujte ma aj na: 
Facebooku  |  Instagrame  |  Tumblr  |  Bloglovin  |  G+
Ak máš nejaké otázky, opýtaj sa ma (môžeš aj anonymne):
ask.fm/danycuks
alebo email
danycuks@gmail.com  

23 komentárov:

 1. Plne súhlasím so všetkými bodmi a veru takéto články na blogoch čítam všeobecne veľmi rada, sú inšpiratívne a povzbudzujú a pomôžu. HTML ešte stále neovládam, ak niečo na blogu potrebujem zmeniť hľadám na nete, hrám sa s tým, niekedy to funguje, niekedy ani za ten svet, je to naozaj veda, potom nastupujú rodinní príslušníci a kamaráti, ktorí sa do tejto oblasti rozumejú a zaberie to toľko času, že hádam som na žiadnom poste nestrávila tak veľa času. Ak by som mala fotiť fashion tak až teraz som si uvedomila, že by to bolo fakt náročné, s kozmetikou je to predsa len o niečo jednoduchšie. A fotky to je fakt veda, niekedy nafotím, nie je vhodné svetlo, mažem a fotím zase atď. A príspevky je vždy potrebné aj správne načasovať, písať v lete o hutných a extra výživných telových krémoch nie je asi úplne najlepší nápad.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. HTML kody bohuzial este neviem, nechapem tomu a nerozumiem ale snazim sa nejako im pochopit mozno raz sa mi to podari :-D s tym casom mas pravdu kym ja napisem jeden clanok na blog trva mi to dooostdlho kym si dam dokopy svoje myslienky napisem potom idem to hodit na blog a podobne :D inak dobry clanok ;-)
  https://clodyteenmummy.wordpress.com/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tyhle typy článků mám od tebe fakt moc ráda! Souhlasím snad se všemi a možná bych ještě mohla doplnit, že být blogerem chce i umět nějakou tu grafiku, protože bez té bychom se těžko obešli. :)

  Anika Rodriguez's blog

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No to som všeobecne myslela pod tým HTML skills :)

   Odstrániť
 4. Mne keď sa niečo nepáči, napr. daná vec alebo niečo buď to slušne napíšem ( slušne! ) alebo zavriem blog bez komentára :) nechápem anonymov ( koľkokrát sú to tiež blogerky alebo čitatelia a boja sa to napísať pod svojím menom), ktorý napíšu " si tučná, veľký nos, ..." Akože sorry, ale aj blogerky sú obyčajné bytosti a nie sú chodiaca dokonalosť ( teda ako ktorá :D )... ja som si zatiaľ na blogu nenašla žiaden hejt a vždy keď mi príde anonymný komentár len zbystrím pozornosť a ono to je normálny milý komentár :D ... a so všetkými bodmi vlastne súhlasím :)

  P.S. vôbec nie si strašná :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Juuj ďakujem :3
   Tak tá blogerka ktorá má napr. "veľký nos" je úspešnejšia ako ten dokonalý anonym a preto žiarli :D Aspoň ja si myslím :D a väčšinou sú to asi 13 ročné deti, ktoré si založili blog a nestal sa hneď populárnym. -_-

   Odstrániť
 5. Super článok! :) čítala som aj ten, ktorý si písala minulý rok a takisto s ním súhlasím :) ono, môj blog síce dlho nemám, no je to trochu zodpovednosť ak človek raz začne a chce byť v tom dobrý a úspešný :) a som rada, že som haterské komentáre ešte nedostala, aj keď nemôžem povedať, že ak niekedy dostanem, že z toho bude milión rokov smutná :D
  enjoy little cosmetics

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak ja som v podstate tiež nedostala žiaden hejt, ale ak dostanem a bude ten kritický hejterský komentár opodstatnený, tak to vezmem. A možno by som ani neplakala :D
   Krásny blog, máš môj odber :))

   Odstrániť
 6. Bod 7 mě lehce pobavil :) Vůbec by mě to nenapadlo, ale ano, máš pravdu:)
  Jako největší problém blogera, je čas. Sama si dávám na článcích záležet, v recenzích se snažím popsat všechny klady i zápory a články se snažím neflákat. Jenže když člověk těch pár hodinek za den nemá, nemůže napsat kvalitní článek. A sama jsem spíš názoru, že raději si počkat na kvalitnější článek, než publikovat něco, co obsahuje jednu větu a nekvalitní fotku.
  ...///Instantní krása//...

  OdpovedaťOdstrániť
 7. super článok! ja asi nikdy nezačnem prekladať do iných jazykov, ale čínština - challenge accepted :D ale v html kódoch sa chcem toho naozaj veľa naučiť, tak uvidím ako mi to pôjde :)
  ľúbezná

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Naprosto s tvm článkem souhlasím, s HTML pracuju ráda a času jsem do blogování už dala asi víc, než je zdravý :D
  Ježkovy voči | Dede

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Super článek! :) já se momentálně snažím přijít na kloub html, tak snad se mi to brzy podaří :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Podarí, ono to nie je až také hrozné keď sa v tom človek zorientuje :) No na niektoré kódy si vediem zošiť, pretože nemám šancu si ich zapamatať :)

   Odstrániť
 10. Presne takto to nejako funguje. Dala si sem dobrých 7 bodov. :-)
  Katharine-fashionisbeautiful

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Opravdu skvěle napsaný článek :)

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Super článok! :-) Vidno, že Ťa blogovanie fakt baví a že sa tomu plne venuješ :-) Snáď raz budem aj ja písať takéto plnohodnotné články :-) Si moja inšpirácia :-)
  A k tým HTML kódom. Je to fakt makačka. Založila som si jeden blog súkromný, kde si všetko skúšam ale niekedy mi to zaberie fakt pár hodín a aj tak to nevyzerá tak ako by som chcela. Ale časom sa to snáď naučím na takej úrovni ako Ty :-)

  http://suesanqa7.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Ahoj, vedela by si poradit ako nastavit presmerovania na blog po zmene subdomeny blogu?

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Pěkně napsaný článek - blogování zabere hodně času, protože to stojí vymyšlení článků, sepsání, v ideálním případě i nafocení fotek ke článkům (nepatřím mezi blogerky, které stahují fotky z netu, ale raději si je chci nafotit sama, což by měla podle mě každá blogerka) :)

  A s tím testováním také souhlasím - každý si myslí, že recenzované produkty každá blogerka dostane, ale není tomu tak. Kdyby měla psát jen o tom, co dostane, tak je recenze na blogu pouze sem tam :) :)

  Pěkně napsaný článek! :)

  INKA blog

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár a prajem krásny deň! :)

www.danycuks.com | Template by DanyČuks